Polonya Çalışma İzni

ÜCRETSİZ TELEFON DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

UYARI: Polonya vize başvurusu için randevu almanız zorunludur. Gerekli evraklar listesi ve başvuru formu için ücretsiz telefon desteği alın.

Polonya’da devlet tarafından yurt dışından ülkeye çalışmak için gelecek olan kişilerden Polonya çalışma izni talep edilmektedir. Bu iznin çıkartılması durumunda, izni alan kişi ve ailesinin Polonya’da oturum hakkına sahip olması sağlanmaktadır. Firma olarak Polonya’da şube açmanız ve bu ülkede faaliyet gösterecek olmanız durumunda da vize almanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından bu vize türü için, personel değişimi veya yeni personel alımına yönelik davetiye alınması isteniyor.

Polonya Çalışma Vizesi Hangi Vize Kapsamında?

Polonya çalışma izni için yapılacak olan başvurularda, D tipi vizeye yönelik evrakların hazırlanması gerekmektedir. Seçmiş olduğunuz firma tarafından davetiye gönderilmesi, SGK evraklarınızın hazırlanması, banka hesap dökümünün çıkartılması ve ibraz edilmesi istenir.

Polonya çalışma izniyle ilgili başvurularda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, çalışma izni için şirketin davetiyesine ihtiyaç duyulmaktadır. Polonya’da faaliyet gösteren bir firma bünyesinde çalışacak olmanız halinde, çalışma vizesine yönelik başvurularınızı yaparken, ülkeden vize almanız istenmektedir. Polonya’da çalışmak için gerekli resmi izinlerin konsolosluklar aracılığıyla alınması mümkündür.

İzinlerin alınmasının ardından, ailenizin de sizinle birlikte Polonya’da yaşamaya başlamasına izin verilmektedir. Çalışma izni için yapılan başvurularda, ne kadar süre boyunca ve hangi firmada çalışacağınıza dair detayları vermeniz isteniyor. Bu vize türü sayesinde ülkede 90 günden uzun süre ikamet edebilir ve davetiye almış olduğunuz firmada 90 günden uzun süre çalışabilirsiniz.

Polonya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da çalışmak için yapılacak olan şirket içi ve şirket dışı görüşmelerin ardından, ülkedeki çalışmalarınıza başlayabilmeniz için gerekli izinleri almanız isteniyor. Polonya’da faaliyet gösteren şirket tarafından, resmi başvuruların yapılması ve sizin tarafınızdan şirkette çalışılacağını belirten bir izin alınması gerekiyor. İznin çıkarılması halinde, firma tarafından bu iznin size gönderilmesi gerekecektir.

Polonya çalışma izni çıkartıldığında, şirketin personelleri sizinle iletişime geçecek ve evrakların size ulaşmasını sağlayacaktır. Polonya’da çalışmak için yapılacak olan başvurularda sadece bu evrak yeterli değildir. Klasik Schengen vize başvurularında istenen evrakların büyük bir kısmını hazırlamanız ve vize harcını ödemeniz gerekecektir. Evrakların hazırlanması ve davetiyenin de evraklar arasına eklenmesiyle birlikte, Türkiye’de bulunan Polonya Konsolosluğu aracılığıyla çalışma izninin alınması mümkündür.

Polonya Çalışma Vizesi İçin Gereken Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından, Türkiye’de yer alan Polonya Konsolosluğu aracılığıyla Polonya çalışma izni başvuruları, şu evraklarla yapılmaktadır;

 • 35 x 45 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf;
 • Polonya ulusal vize başvuru formu;
 • Pasaport;
 • 30 bin avro teminata sahip sağlık sigortası;
 • Polonya’daki firmadan gelen çalışma izninin orijinali ve fotokopisi;
 • İşe alınma nedenini gösteren, antetli kağıtla hazırlanmış, şirket tarafından imzalanmış resmi evrak;
 • İş sözleşmesi yaptığınız kontrat;
 • Askerlik durum belgesi;
 • Tarihçeli yerleşim yeri;
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği;
 • Barkodlu SGK hizmet dökümü;

Polonya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya çalışma izni için başvurunuzu yaptığınızda, evrakların eksiksiz olması ve her istenen bilginin verilmiş olması durumunda 15 gün içerisinde vizeniz çıkartılacaktır. Evrak eksikliğiyle karşılaşılması veya vize formu ve vize dilekçesinde belirtilen bilgilerle şirket bilgilerinin uyuşmaması durumunda, 30 güne kadar uzayan vize başvuru işlemleriyle karşılaşılabiliyor.

Polonya çalışma vizesinin alınması için evrakların yanlış temin edilmesi ve ibraz edilmesi durumunda, yeni evrakların ibrazı için vizenin çıkarılmasıyla ilgili süre 60 güne kadar çıkabiliyor. Çok nadir bir şekilde bu tarz durumlarla karşılaşıldığı için, Polonya çalışma vizesinin genel olarak 15 gün içerisinde çıkarıldığı bilinmektedir.

Menü
Destek Hattı